12 marca 2013r. – rozpocznie się KONKLAWE.

Konklawe rozpocznie się we wtorek 12 marca ok. godz. 16.45 – poinformował dziś rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, przedstawiając program uroczystości i procedur związanych z wyborem papieża. Dym nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się dwa razy dziennie.
O godz. 16.30 we wtorek rozpocznie się procesja 115 kardynałów elektorów, którzy przejdą z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej. Po przybyciu do miejsca wyboru papieża purpuraci złożą przysięgę. Nastąpi to około godz. 16.45. Po tym obrzędzie Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wyda polecenie extra omnes, po którym wszyscy, którzy nie biorą udziału w konklawe, opuszczą Kaplicę Sykstyńską. Jej drzwi zostaną zamknięte.

Wcześniej, o godz. 10, w Bazylice św. Piotra kardynałowie zgromadzą się na mszy pro eligendo Papa, czyli w intencji wyboru papieża. Przewodniczyć jej będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano. Od wtorkowego poranka kardynałowie elektorzy mieszkać będą w Domu Świętej Marty.

MÓDLMY SIĘ O ŚWIATŁO DUCHA ŚWIĘTEGO

PRZY WYBORZE NASTĘPCY ŚWIĘTEGO PIOTRA