Czarny dym nad Watykanem – południe 13.03.2013r.

Nad Watykanem znów pojawił się czarny dym. Ani w drugim, ani w trzecim głosowaniu nie udało się wybrać następcy Benedykta XVI.

źródło: tematy.newsweek.pl
Na placu Świętego Piotra w oczekiwaniu na wynik głosowań w drugim dniu konklawe zgromadziły się setki rzymian i turystów.
Dziś odbędą się jeszcze dwa głosowania. Około południa nad Watykanem pojawił się czarny dym. Oznacza to, że ani w drugim, ani w trzecim głosowaniu nie udało się wybrać papież. Dwa kolejne głosowania odbędą się po godzinie 16. Biały dym po pierwszym pojawić się może między 17.30 a 18. Dym po drugim widać będzie około 19.W środę rano, w drugim dniu konklawe, dostojnicy zjedli śniadanie między 6.30 a 7.30. Następnie po godzinie 8 udali się do Kaplicy Paulińskiej w Pałacu Apostolskim na mszę, która zakończyła się o 9.15. O 9.30 purpuraci weszli do Kaplicy Sykstyńskiej.
Pierwszy dzień konklawe

Konklawe rozpoczęło się we wtorek około godziny 17.30. 115 elektorów, odprowadzanych przez kardynałów seniorów i watykańskich dostojników, przeszło w procesji z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej. Śpiewano Litanię do Wszystkich Świętych i hymn Veni Creator.Wśród elektorów jest czterech polskich kardynałów: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko.Po przybyciu do Kaplicy z freskami Michała Anioła kardynałowie elektorzy zajęli swoje miejsca przy stołach.Odmówiono krótką modlitwę. Następnie złożyli przysięgę, której tekst odczytał kardynał Giovanni Battista Re. Są w niej między innymi słowa: „Przyrzekamy, zobowiązujemy się i przysięgamy, że jeśli ktokolwiek z nas, z Boskiego postanowienia, zostanie wybrany na Biskupa Rzymskiego, dołoży starań, by wiernie wypełniać” posługę.Kardynałowie przyrzekli dochować z największą wiernością wszystkich tajemnic związanych z wyborem papieża. Po kolei każdy purpurat dotykając Ewangelii wypowiadał formułę: „Przyrzekam, zobowiązuję się i przysięgam. Tak mi dopomóż, Panie Boże, i te Święte Ewangelie, których moją ręką dotykam”.Gdy przysięgę złożył ostatni z kardynałów, Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych ksiądz Guido Marini wydał polecenie „extra omnes”, po którym wszyscy niebiorący udziału w konklawe opuścili Kaplicę Sykstyńską. Ksiądz Marini zamknął jej drzwi. Rozpoczęło się pierwsze głosowanie, w którym nie udało się wybrać następcy Benedykta XVI. We wtorek przed godziną 20 z komina uniósł się czarny dym.

źródło: http://fakty.interia.pl/raport-nowy-papiez/aktualnosci/news-nad-watykanem-znow-pojawil-sie-czarny-dym,nId,942315