Biały dym nas Watykanem -HABEMUS PAPAM – 13.03.2013r.

Kard. Jorge Bergoglio nowym Papieżem!

Konklawe wybrało 76-letniego Jorge Mario Bergoglio z Argentyny na papieża. Nowy Papież, który przyjął imię Franciszek, ukazał się po godzinie 20 na balkonie Bazyliki Świętego Piotra po słowach „Habemus papam”, wypowiedzianych przez protodiakona kard. Jean-Louisa Taurana.

(fot.)

Nowy Ojciec Święty – kardynał Jorge Bergoglio

(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO)

Nowy papież pokazał się światu wśród ogromnych wiwatów ponad godzinę po pojawieniu się białego dymu, obwieszczającego jego wybór. Po wyborze przyjął hołd kardynałów i przygotowywał się w tzw. Pokoju Łez, gdzie czekały na niego szaty. Modlił się również w samotności w Kaplicy Paulińskiej.

Wcześniej odbyła się ceremonia przyjęcia wyboru, która jest ostatnim aktem proceduralnym wieńczącym konklawe przed ogłoszeniem go światu. Szczegółowy scenariusz tych ceremonii opisał Jan Paweł II w Konstytucji Apostolskiej „Universi po dokonanym kanonicznie wyborze papieża do Kaplicy Sykstyńskiej weszli sekretarz Kolegium Kardynalskiego i Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych. Najstarszy z obecnych kardynałów w imieniu wszystkich wyborców zwrócił się do elekta z następującym pytaniem: „Czy przyjmujesz twój kanoniczny wybór na biskupa rzymskiego?”. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi kardynał zapytał nowego papieża: „Jakie imię przyjmujesz?”.

Następnie Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, pełniąc funkcję notariusza, w obecności dwóch ceremoniarzy wezwanych jako świadkowie, zredagował dokument dotyczący przyjęcia wyboru przez nowego papieża i obranego przez niego imienia.

Po chwili kardynałowie podeszli do nowego papieża, aby wyrazić mu cześć i posłuszeństwo, po czym odmówili modlitwę dziękczynną. Obecne konklawe było dłuższe o jedno głosowanie od tego z 2005 roku, gdy wybrano Benedykta XVI. Uzyskał on wtedy wymaganą większość dwóch trzecich głosów w czwartym głosowaniu.

Źródło: http://tvp.info/informacje/swiat/kard-jorge-bergoglio-nowym-papiezem/10388321