Komentarz liturgiczny na dzisiaj.

Ewangelia: Mt 22,15-21
Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga
 
„Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką” (por. Mt 22,15-21). Prawdopodobnie jest to wielkie pragnienie wielu ludzi, aby mieć takiego nauczyciela, przewodnika, bezinteresownego mistrza, któremu zależy na nas samych; który nie ma żadnych interesów gdzieś w tle, ale tylko nasze dobro; który rzeczywiście chce nam ukazać prawdziwą drogę Bożą, a nie ustawia nas na swojej. Nie jest łatwo znaleźć takich ludzi. Nie rzucają się w oczy, nie reklamują siebie. Spotkanie ich jest łaską. Ale tej łasce wydaje się zawsze towarzyszyć pewna pokusa, że zaczniemy – jak w Ewangelii – im zazdrościć, podkładać kłody, podważać autorytet, szukać dziury, by nie razili naszych oczu, nie byli wyrzutem, nie prowokowali do refleksji, może nieraz zbyt bolesnej…

Jacek Poznański SJ
zrodlo: katolik.pl

https://