Ostatni wtorek pontyfikatu Papieża Benedykta XVI

 

Trzy dni pozostały do końca pontyfikatu Benedykta XVI. Dwa ostatnie będą dla papieża pracowite, dlatego we wtorek będzie on odpoczywać.

Wtorek był zawsze dniem wolnym papieża, który pracuje przecież także w niedzielę. Nie zmienił tego nawet fakt, ze w tym tygodniu chodzi o ostatni wtorek jego pontyfikatu. Benedykt XVI będzie gromadzić siły przed środą, gdy pożegna się z wiernymi podczas ostatniej audiencji generalnej.
W czwartek zaś, o godz. 17, opuści Watykan i uda się na dwa miesiące do Castel Gandolfo. Tam trzy godziny później przestanie być papieżem. We wtorek może dowiemy się, jaki tytuł będzie przysługiwać mu od tego momentu. Rzecznik prasowy Watykanu ksiądz Federico Lombardi ma nadzieję, że dowie się tego od jego osobistego sekretarza. Wcześniej wymieniano takie tytuły, jak emerytowany biskup Rzymu i były papież.
Po niespełna ośmiu latach od wyboru, 11 lutego papież ogłosił decyzję o ustąpieniu z urzędu. „Po wielokrotnym rozważeniu w moim sumieniu w obliczu Boga nabrałem pewności, że moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczą, by pełnić w odpowiedni sposób posługę Piotrową” – ogłosił Benedykt XVI. Oficjalnie Benedykt XVI przestanie być papieżem 28 lutego.
Joseph Ratzinger został wybrany papieżem 19 kwietnia 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II. Urodził się 16 kwietnia 1927 roku. Benedykt XVI jest pierwszym Niemcem od 480 lat, który został Ojcem Świętym po Hadrianie VI.

źródło: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/790090,Ostatni-wtorek-pontyfikatu-Benedykta-XVI-Papiez-odpoczywa