Spotkanie chóru parafialnego z Ks. Biskupem Damianem

BISKUP TYTULARNY AMAIA
BISKUP POMOCNICZY I WIKARIUSZ GENERALNY
ARCYBISKUPA METROPOLITY KRAKOWSKIEGO
DELEGAT ARCYBISKUPA KRAKOWSKIEGO DS. MIĘDZYZAKONNEGO WYŻSZEGO INSTYTUTU KATECHETYCZNEGO W KRAKOWIE

Życiorys

O. Damian Andrzej Muskus OFM urodził się 6 września 1967 r. w Leżajsku. W roku 1986 rozpoczął nowicjat w Zakonie Braci Mniejszych Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP. W latach 1987-1993 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Bernardynów w Krakowie i w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Mariana Jaworskiego 12 czerwca 1993 r. Po święceniach pracował jako katecheta w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz duszpasterz grup młodzieżowych.

W 1994 r. podjął na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego studia specjalistyczne w zakresie katechetyki, które zakończył doktoratem w 1998 roku.

Przez trzy lata był wychowawcą kleryków, a od roku 2002 rektorem Wyższego Seminarium Duchownego oo. Bernardynów.

W roku 2005 został mianowany kustoszem Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas sześcioletniej posługi koncentrował się nie tylko na kultywowaniu wielowiekowych tradycji, ale również na wprowadzaniu do kalendarza sanktuarium nowych nabożeństw i pielgrzymek stanowych, a także obejmowaniu troską duszpasterską młodych oraz osoby niepełnosprawne.

Jako kustosz sanktuarium, oprócz cyklicznych uroczystości, organizował pielgrzymkę Ojca Świętego Benedykta XVI do Kalwarii Zebrzydowskiej w 2006 roku, był gospodarzem ogólnopolskich uroczystości dziękczynnych za kanonizację Szymona z Lipnicy w 2007 roku, przygotował rok jubileuszowy w sanktuarium w 2009 roku, ubogacając go wydarzeniem artystycznym pt. Oratorium Kalwaryjskie.

Za jego kadencji przeprowadzono na szeroką skalę prace renowacyjno-konserwatorskie w kalwaryjskiej bazylice, klasztorze i na Dróżkach.

Do dnia nominacji był wykładowcą katechetyki i dydaktyki, referentem ds. katechezy przy Kurii Prowincjalnej oo. Bernardynów w Krakowie oraz sekretarzem formacji i studiów swojej zakonnej prowincji.

źródło: http://www.diecezja.pl/biskupi/bp-damian-muskus-ofm.html

Pamiątkowe zdjęcia ze spotkania chóru parafialnego z Ks. Biskupem Damianem  - 15.09.2013r.