Światowe Dni Młodzieży będą w Krakowie!

Światowe Dni Młodzieży będą w Krakowie! "Wielka radość i wielkie wyzwanie"

źródło foto:  http://www.polskieradio.pl

Papież ogłosił Kraków gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. podczas Mszy św. w Rio de Janeiro na zakończenie 28. zlotu młodych katolików z całego świata. Wiadomość wywołała aplauz ok. trzech milionów pielgrzymów ze 190 krajów, w tym z Polski. Gdy tylko papież wymienił nazwę „Kraków”, Polacy ubrani w biało-czerwone koszulki dali upust radości oklaskami i tańcem.

To dziedzictwo Jana Pawła II”

- Kraków na nowo staje się miastem młodości – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, nie kryjąc radości radości z decyzji papieża Franciszka. -  Kraków się otwiera, będzie się radował z przyjazdu młodzieży z całego świata, zrobimy wszystko, by przyjąć Was w sposób godny i serdeczny – mówił metropolita krakowski.

Kardynał Dziwisz podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży łączą się zawsze z postacią błogosławionego Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że będziemy go mogli uczcić już w Polsce jako świętego – oświadczył.

Pierwsze Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 1985 r. w Rzymie, z inicjatywy Jana Pawła II. Ich idea narodziła się w 1984 r., kiedy po zakończeniu Roku Świętego Jan Paweł II przekazał młodzieży czterometrowej wysokości drewniany krzyż, wzywając młodych, aby ponieśli go przez cały świat.

Biskupi: wielka radość i wielkie zobowiązanie

Organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie to wielka radość, ale i duże zobowiązanie. Jak powiedział ksiądz Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, przed Kościołem w Polsce stoi duże wyzwanie organizacyjne. To szansa również dla duszpasterstwa młodzieży, by stało się jeszcze bardziej prężne, to także okazja do tego, by wykorzystać Światowe Dni Młodzieży do promocji Polski i Krakowa – przekonywał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Ksiądz Józef Kloch podkreślił, że 2016 rok będzie także 1050. rocznicą chrztu Polski. Właśnie z tej okazji Episkopat zapraszał do Polski Benedykta XVI, następnie papieża Franciszka, swoje zaproszenie wystosował również prezydent Komorowski – powiedział.

Arcybiskup Józef Michalik zaprasza młodzież całego świata do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski jest wdzięczny Ojcu Świętemu za wyznaczenie naszej dawnej stolicy na kolejne miejsce spotkania młodych. Teraz czeka nas dużo pracy, nie tylko w Archidiecezji Krakowskiej – mówił dziennikarzom arcybiskup. Jego zdaniem młodzi mogą pokazać rodzicom i starszym, że to co proponuje Chrystus jest dla nich ważne.

Przygotujmy się solidnie do tego wielkiego wydarzenia – podkreślał jezuita i teolog, ojciec Krzysztof Mądel. Jak mówił, młodzi powinni być częściej zachęcani do zaangażowania się w parafialnych wspólnotach religijnych czy służenia na rzecz innych osób. Aby pokazali podczas spotkania z papieżem, że w pełni żyją wiarą chrześcijańską – tłumaczył jezuita.
To będą już drugie Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Poprzednie odbyły się w 1991 roku w Częstochowie.

źródło: http://www.polskieradio.pl