Światowe Dni Młodzieży rozpoczęte – 24.07.2013r.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczęte

W Rio de Janeiro rozpoczęły się obchody 28. Światowych Dni Młodzieży. Zapoczątkowało je wniesienie na podium ołtarzowe na Copacabanie krzyża i ikony Matki Bożej – symboli ŚDM. Zanim dotarły one do Rio de Janeiro, pielgrzymowały po diecezjach Brazylii. Na słynną plażę przybyło – według organizatorów – aż milion wiernych (według policji – 400 tys.), znacznie więcej niż się spodziewali.

Uczestnicy ŚDM zaczęli zbierać się na Copacabanie już w godzinach popołudniowych. Każdy mógł swobodnie wejść na plażę, która nie została podzielona na sektory. O godz. 16 czasu lokalnego rozpoczęło się bezpośrednie przygotowanie do uroczystości. Na podium pojawiły się brazylijskie zespoły i soliści, wykonujący muzykę o treściach chrześcijańskich. Wyświetlono też film przypominający twórcę ŚDM, bł. Jana Pawła II – „papieża, który naznaczył historię”. Gdy konferansjer wywołał imię papieża-Polaka, wywołało to owację zgromadzonej młodzieży. Oklaskami nagrodzono także wspomnienie imion jego następców, Benedykta XVI i Franciszka.
Następnie przywoływano wszystkie poprzednie edycje ŚDM. Osoby pochodzące z państw i miast je organizujących ujawniały się głośnymi okrzykami i wymachiwaniem flagami w barwach narodowych. Rozlegały się też okrzyki: „Kościół jest młody!”.
Na plaży panowała atmosfera pikniku. Niektórzy grali w piłkę, a nawet – mimo siąpiącego co jakiś czas deszczu – kąpali się w Oceanie Atlantyckim.
Przed godz. 18.30 na podium ołtarzowe procesjonalnie weszli biskupi, towarzyszący grupom młodzieży ze swoich krajów. Zgromadzeni wspólnie odmówili różaniec, prowadzony przez młodych z różnych kontynentów. Po kolejnej pauzie muzycznej na scenę wbiegli klaszcząc przedstawiciele młodzieży, a za chwilę – przez środek tłumu ludzi – procesjonalnie wprowadzono krzyż i ikonę ŚDM.
Następnie rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem arcybiskupa Rio de Janeiro, Oraniego Tempesty. Na wejście śpiewano hymn tej edycji ŚDM pt. „Nadzieja poranka”. W różnych językach powitano młodych słowami: „Witajcie w Cudownym Mieście, które tak jak Chrystus Odkupiciel, przyjmuje was z otwartymi ramionami”.
– Rozpoczynamy Światowe Dni Młodzieży Rio 2013. Witajcie wszyscy! Dzięki waszej obecności to cudowne miasto stało się jeszcze piękniejsze. Ogrania nas wielka radość, bo jesteście tutaj – tymi słowami abp Tempesta rozpoczął swoją homilię. Zapewnił przybyszów ze wszystkich stron świata, że Rio de Janeiro jest w tych dniach ich domem, że są częścią rodziny. Wskazał, że jest to czas, który będą spędzać z Jezusem Chrystusem, aby żyć jako jego misjonarze. Doświadczenie ŚDM będzie bowiem skutkowało „entuzjazmem misyjnym”. Zapewnił też, że obchodom ŚDM towarzyszy swą modlitwą Benedykt XVI, który w 2011 roku powierzył ich organizację archidiecezji Rio de Janeiro.
Abp Tempesta przypomniał, że spotkanie to wróciło do Ameryki Łacińskiej po 26 latach. Odbywa się na tym kontynencie po raz drugi, pod przewodnictwem pierwszego w historii latynoamerykańskiego papieża. Będzie on obecny w tym „światowym sanktuarium młodzieży”, w jakie zamieniło się to miasto, które stało się „centrum Kościoła, żywego i młodego” i „wszystkie drogi tutaj prowadzą”.
Jego zdaniem młodzi chrześcijanie potrafią łączyć życie autentycznie chrześcijańskie ze społecznymi konsekwencjami Ewangelii. – Jesteśmy powołani, by stać się protagonistami nowego świata. Jestem pewien, że zrobicie to w swoich miastach i krajach. Świat potrzebuje takich młodych jak wy – przekonywał hierarcha.
Odwołując się do ewangelicznego opisu powołania Mateusza, kaznodzieja zauważył, że także my jesteśmy wśród ludzi powołanych do „posłuszeństwa wierze”. Naszą odpowiedzią powinna być gotowość pełnienia woli Bożej z przyjemnością. Dodał, że to właśnie Jego wezwanie zgromadziło nas na wspaniałej plaży, która otrzymała swą nazwę za sprawą czci dla Matki Bożej z Copacabany. Sceneria ta – morze, plaża, tłumy – przypomina powołanie uczniów przez Jezusa. Metropolita Rio de Janeiro poprosił zebranych, by dali temu miastu świadectwo o Jezusie Chrystusie, zaangażowali się na rzecz nowego świata, zarażali wszystkich radością i pokojem Chrystusa, jako zwiastuni poranka, pracujący nad odnową świata w świetle Bożego planu.
Abp Tempesta wezwał młodych, by tworzyli nowe pokolenie ludzi żyjących wiarą i przekazali ją następnemu, do entuzjastycznego uczestnictwa we wspólnocie, będącego okazją do świadczenia o tym, że możliwy jest nowy świat współdzielony z innymi braćmi i siostrami. Prosił ich o budowanie mostów ponad murami i przeszkodami, barierami i niesprawiedliwością oraz wzbudzali zaufanie i nadzieję, które przekształcą się w postawy, zapewniając światu „świetlaną przyszłość”.
Przed błogosławieństwem końcowym głos zabrał kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, która jest odpowiedzialna za organizację ŚDM. Wskazał, że przez najbliższe dni Rio de Janeiro będzie „stolicą młodzieży katolickiej, przybyłej ze wszystkich zakątków świata”. Zgromadził się tu „Kościół młody, pełen radości wiary i zapału misyjnego”.
Polski purpurat zapewnił, że będą to dla wszystkich „dni niezapomniane, dni ważnych odkryć, dni decydujących wyborów” życiowych. Za Janem Pawłem II powtórzył, że młodzież jest nadzieją papieża i Kościoła. Wskazał, że „niezbadane są drogi Boże”, skoro ŚDM w Ameryce Łacińskiej, chciane i przygotowane za pontyfikatu Benedykta XVI odbędą się pod przewodnictwem Franciszka – pierwszego papieża z tego kontynentu.
Przypomniał też, że tegoroczne ŚDM przebiegać będą „u stóp imponującego posągu Chrystusa Odkupiciela na Corcovado”. – To On jest prawdziwym bohaterem tego wydarzenia! Jego serce bije nieskończoną miłością do każdego z was, a Jego otwarte ramiona są gotowe do przyjęcia was wszystkich. Podczas ŚDM pozwólcie objąć się Chrystusowi! Powierzcie Mu każde swoje pragnienie, wasze plany na przyszłość, najgłębsze wasze radości. Powierzcie Mu także najtrudniejsze wybory, jakich macie dokonać, swoje lęki i niepokoje, mieszkające w waszych młodych sercach – zachęcał kard. Ryłko.
Nawiązując do hasła tych dni „Idźcie i czyńcie uczniami wszystkie narody”, polski hierarcha wskazał, że misja jest racją bytu Kościoła i każdego chrześcijanina. Wszyscy bowiem zostaliśmy posłani, by być solą ziemi i światłem świata. – Podczas tego ŚDM Chrystus wzywa nas – jak często mawia papież Franciszek – do porzucenia naszego wygodnego życia, do obalenia murów naszego egoizmu, aby odważnie iść na geograficzne i egzystencjalne „peryferie” świata, niosąc Chrystusa i Jego Ewangelię – wyjaśnił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Zapewnił on młodych, że Chrystus ich potrzebuje, potrzebuje ich młodej wiary, pełnej radości i misyjnego entuzjazmu. – Chrystus liczy na każdego z was! Drodzy młodzi z całego świata, ŚDM w Rio się zaczęły. Wszystkim wam mówię: witajcie w Rio de Janeiro – zakończył kard. Ryłko.
Msza Święta dobiegła końca w fatalnych warunkach atmosferycznych: padał deszcz i wiał silny wiatr, a temperatura spadła do 13 stopni Celsjusza.
Część młodzieży miała problemy z dostaniem się na czas na Copacabanę: z powodu awarii prądu – przez dwie godziny były m.in. wyłączone z ruchu linie metra.
Autor: Paweł Bieliński
Źródło: KAI oraz http://www.franciszkanska3.pl