Zakończenie oktawy Bożego Ciała.

Dzisiaj kończy się oktawa Bożego Ciała,  jest uważana za czas szczególnej łaski.Na wieczornej Mszy św. kapłan poświęci wianki sporządzone z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom. Podczas święcenia ziół wzniesiemy modlitwy o opiekę nad polami i o dobre zbiory. Wianki sporządzane są zazwyczaj z rumianku, róż, mięty, rozchodnika, macierzanki, kopytnika, grzmotnika, jaśminu. Dziś z powodu zastąpienia niegdyś powszechnych ziół dostępnymi roślinami ogrodowymi i kwiatami cechy uzdrawiające wianka zdecydowanie się ograniczyły. Zarówno poświęcone ziele z wianków jak i brzozowe gałązki wzięte z ołtarzy mają chronić przed burzą, uderzeniami pioruna i pożarów, a także przed gradobiciem i szkodnikami na polach. Ukruszone ziele z wianków kiedyś stosowano do sporządzania leczniczych herbat, mikstur domowych oraz do okadzania roślin i zwierząt. Wianek przechowywany jest przez cały rok, nie wolno go wyrzucić, bo jest poświęcony, po roku można go spalić. Tradycja ta dziś jest praktykowana w niewielkim stopniu. Młode pokolenie raczej nie zna i nie święci wianków w oktawę Bożego Ciała. Niektórzy nawet nie wiedzą, że taki zwyczaj do tej pory się zachował.

MODLITWA W OKTAWIE BOŻEGO CIAŁA Z BŁOGOSŁAWIONYM JANEM PAWŁEM II

„Postawcie Eucharystię w centrum swojego życia osobistego i wspólnotowego. Kochajcie ją, adorujcie ją, sprawujcie ją przede wszystkim w niedzielę, dzień Pański. Żyjcie Eucharystią, dając świadectwo miłości Boga do ludzi.Niech Eucharystia kształtuje wasze życie i życie rodzin, które założycie. Niech ona kieruje waszymi wszystkimi wyborami życiowymi.

 

Panie, przychodzisz, by życie człowieka czynić radosnym, szczęśliwym, spokojnym. Chaos codzienności nie pozwala na to. Zagubiony w nim człowiek nie potrafi się zatrzymać, spotkać Ciebie. Jest nieszczęśliwy. Ciągle trafia na pustkę życia, bo nie odnalazł Ciebie. A Ty jesteś tuż, blisko nas…Jezu, pomóż, bym spotkał Ciebie w moim życiu i abyś Ty był w jego centrum. Kształtuj moje życie. Czyń je radosnym i spokojnym.”

 

Ojcze nasz …

Zdrowaś Maryjo …

Chwała Ojcu …